Ledelse

Institutledelse

Institutleder
Jens-Erik Mai

93 56 59 80
Lokale 16-1-20
jemai@hum.ku.dk

Viceinstitutleder, forskning, og ph.d.-koordinator
Mette Mortensen
35 32 91 81
Lokale 16-1-29
metmort@hum.ku.dk

Viceinstitutleder, uddannelse, og studieleder
Henrik Søndergaard

35 32 81 28
Lokale 16-1-31
henriks@hum.ku.dk

Institutadministrator
Anna Mygind
+45 353-24239
Lokale 16-1-43
anmyg@hum.ku.dk
 

Chefkonsulent
Mette Seistrup
 +45 353-21321
Lokale 16-1-24 / 14-3-49
seistrup@hum.ku.dk

Sektions- og centerledere

Arkiver, biblioteker og museer
Nanna Kann-Rasmussen
+45 35 32 13 88
Lokale 14-4-19
nanna.kann.rasmussen@hum.ku.dk

Digital information og kommunikation
Laura Skouvig
 +45 35 32 13 20
Lokale 15B-2-16
laura.skouvig@hum.ku.dk

Filmvidenskab og kreative medieindustrier
Eva Novrup Redvall
+45 35 32 94 37
Lokale 14-4-12
eva@hum.ku.dk

Filosofi
Klemens Kappel
+45 35 32 88 56
Lokale 14-3-16
kappel@hum.ku.dk

Informationsadfærd og interaktionsdesign
Morten Hertzum
+45 35 32 13 44
Lokale 16-2-22
hertzum@hum.ku.dk

Medievidenskab
Nete Nørgaard Kristensen
+45 35 32 93 61
Lokale 14-4-16
netenk@hum.ku.dk

Pædagogik
Trine Øland

+45 27 18 73 68
Lokale 21-2-49
troeland@hum.ku.dk

Retorik
Lisa Storm Villadsen
+45 35 32 88 85
Lokale 21-2-44
lisas@hum.ku.dk

Center for Information and Bubble Studies
Vincent Hendricks
+45 35 32 93 98
Lokale 16-3-12
vincent@hum.ku.dk

Center for Subjectivity Research
Dan Zahavi
+45 35 32 86 90
Lokale 14-3-53
zahavi@hum.ku.dk

Uddannelsesledere

Søren OvergaardCognition & Communication
Søren Overgaard

+45 35 32 86 87
Lokale 14-3-55
s.overgaard@hum.ku.dk

Christa Lykke ChristensenFilm- og medievidenskab
Christa Lykke Christensen

+45 35 32 81 16
Lokale 14-4-17
christal@hum.ku.dk

Leo CatanaFilosofi
Leo Catana

+45 35 32 88 77
Lokale 14-3-10
catana@hum.ku.dk

Trine Louise SchreiberInformationsstudier/kulturformidling
Trine Louise Schreiber

+45 31 33 42 79
Lokale 15B-2-13
trine.schreiber@hum.ku.dk

Camilla MoringKommunikation og it
Camilla Moring

+45 53 59 96 92
Lokale 15B-2-19
camilla.moring@hum.ku.dk

Bjørn Frithiof HamrePædagogik
Bjørn Frithiof Hamre

+45 35 33 67 12
Lokale 15B-2-09
hamre@hum.ku.dk

Kristine Marie BergRetorik
Kristine Marie Berg

+45 22 73 76 33
Lokale 15B-2-20
kristinebe@hum.ku.dk