Ledelse

Institutledelse

Institutleder
Jens-Erik Mai

93 56 59 80
Lokale 4A-2-19
jemai@hum.ku.dk

Viceinstitutleder, forskning, og ph.d.-koordinator
Mette Mortensen
35 32 91 81
Lokale 14-3-17
metmort@hum.ku.dk

Viceinstitutleder, uddannelse, og studieleder, MEF
Henrik Søndergaard

35 32 81 28
Lokale 14-3-19
henriks@hum.ku.dk

Studieleder, INF
Jeppe Nicolaisen
35 32 13 22
Lokale 4A-2-20
jep.nic@hum.ku.dk 

Institutadministrator
Anna Mygind
+45 353-24239
Lokale 14-3-43
anmyg@hum.ku.dk
 

Chefkonsulent
Mette Seistrup
 +45 353-21321
Lokale 4A-2-14
seistrup@hum.ku.dk

Sektions- og centerledere

Arkiver, biblioteker og museer
Nanna Kann-Rasmussen
+45 35 32 13 88
Lokale 4A-2-60
nanna.kann.rasmussen@hum.ku.dk

Digital information og kommunikation
Laura Skouvig
 +45 35 32 13 20
Lokale 4A-2-27
laura.skouvig@hum.ku.dk

Filmvidenskab og kreative medieindustrier
Eva Novrup Redvall
+45 35 32 94 37
Lokale 14-4-12
eva@hum.ku.dk

Filosofi
Klemens Kappel
+45 35 32 88 56
Lokale 16-1-30
kappel@hum.ku.dk

Informationsadfærd og interaktionsdesign
Morten Hertzum
+45 35 32 13 44
Lokale 4A-2-50
hertzum@hum.ku.dk

Medievidenskab
Nete Nørgaard Kristensen
+45 35 32 93 61
Lokale 14-3-21
netenk@hum.ku.dk

Pædagogik
Trine Øland

+45 27 18 73 68
Lokale 15B-2-13
troeland@hum.ku.dk

Retorik
Lisa Storm Villadsen
+45 35 32 88 85
Lokale 15B-2-19
lisas@hum.ku.dk

Center for Information and Bubble Studies
Vincent Hendricks
+45 35 32 93 98
Lokale 16-3-12
vincent@hum.ku.dk

Center for Subjectivity Research
Dan Zahavi
+45 35 32 86 90
Lokale 16-1-43
zahavi@hum.ku.dk