Ledelse

Institutledelse

Institutleder
Jens-Erik Mai

93 56 59 80
Lokale 16-1-26
il-komm@hum.ku.dk

Mette MortensenViceinstitutleder og forskning
Mette Mortensen
35 32 91 81
Lokale 16-1-29
metmort@hum.ku.dk

Viceinstitutleder, uddannelse, og studieleder
Henrik Søndergaard

35 32 81 28
Lokale 16-1-31
henriks@hum.ku.dk

Administrationschef
Anna Mygind
+45 353-24239
Lokale 16-1-30
anmyg@hum.ku.dk
 

Sektions- og centerledere

Nanna Kann-RasmussenArkiver, biblioteker og museer
Nanna Kann-Rasmussen
+45 35 32 13 88
Lokale 14-4-19
nanna.kann.rasmussen@hum.ku.dk

Gitte BallingInformation, teknologi og relationer
Gitte Balling
+45 35 32 13 70
Lokale 15B-2-17,
gitte.balling@hum.ku.dk 

Filmvidenskab
Birger Langkjær
+45 35 32 81 24
bilang@hum.ku.dk

Filosofi
Sabrina Ebbersmeyer
+45 35 32 88 61
ebbersmeyer@hum.ku.dk

Alesia Ann Zuccala

Informationsadfærd og interaktionsdesign
Morten Hertzum
+45 35 32 13 44
hertzum@hum.ku.dk


Nete Nørgaard KristensenMedievidenskab
Nete Nørgaard Kristensen
+45 35 32 93 61
Lokale 14-4-16
netenk@hum.ku.dk

Trine ØlandPædagogik
Trine Øland

+45 27 18 73 68
Lokale 21-2-49
troeland@hum.ku.dk

Lisa Storm VilladsenRetorik
Lisa Storm Villadsen
+45 35 32 88 85
Lokale 21-2-44
lisas@hum.ku.dk

Vincent HendricksCenter for Information and Bubble Studies
Vincent Hendricks
+45 35 32 93 98
Lokale 16-3-12
vincent@hum.ku.dk

Dan ZahaviCenter for Subjectivity Research
Dan Zahavi
+45 35 32 86 90
Lokale 14-3-53
zahavi@hum.ku.dk

Center for Tracking and Society
Stine Lomborg
+45 35 32 81 05
Lokale 15B-2-11
slomborg@hum.ku.dk

Uddannelsesledere

Søren OvergaardCognition & Communication
Søren Overgaard

+45 35 32 86 87
Lokale 14-3-55
s.overgaard@hum.ku.dk

Christa Lykke ChristensenFilm- og medievidenskab
Christa Lykke Christensen

+45 35 32 81 16
Lokale 14-4-17
christal@hum.ku.dk

Leo CatanaFilosofi
Leo Catana

+45 35 32 88 77
Lokale 14-3-10
catana@hum.ku.dk

Henrik JochumsenInformationsstudier/kulturformidling
Henrik Jochumsen

+45 35 32 13 12
Lokale 14-4-15
hjo@hum.ku.dk

Camilla MoringKommunikation og it
Camilla Moring

+45 53 59 96 92
Lokale 15B-2-19
camilla.moring@hum.ku.dk

Gerd ChristensenPædagogik
Gerd Christensen

+45 35 32 88 88
Lokale 15B-2-18
gerd@hum.ku.dk

Kristine Marie BergRetorik
Kristine Marie Berg

+45 22 73 76 33
Lokale 15B-2-20
kristinebe@hum.ku.dk

Ph.d-koordinator

Jack Andersen
+45 31 70 56 89
jack.andersen@hum.ku.dk